
Full Agenda of #CSFTirana2023 | “Unlocking Progress: The European Future of the Western Balkans”
Više >>
Dokument analizira mjere koje se trebaju realizovati s ciljem suzbijanja energetskog siromaštva u BiH.
Energetsko siromaštvo je jedan od velikih i rastućih društvenih problema u BiH. Liberalizacijom energetskog tržišta došlo je do značajnog porasta cijena energenata, a što značajno otežava socijalnim kategorijama stanovništva pristup osnovnim energetskim uslugama potrebnim za normalne životne uslove (rasvjeta, grijanje, hlađenje, kuhanje i dr.).
Domaćinstva pogođena energetskim siromaštvom ne mogu sebi da priušte rekonstrukciju postojećih objekata uz mjere energetske efikasnosti, zamjenu dotrajalih energetski neefikasnih električnih uređaja, primorana su da koriste neadekvatne sisteme grijanja koji su veoma često štetni po zdravlje i okolinu.
Više >>UG „Eko akcija“ je kroz projekat "SOS za BiH rijeke" kreirala prvu sveobuhvatnu i javnosti dostupnu bazu podataka o malim hidroelektranama (MHE) u BiH. U ovoj bazi se mogu naći detaljni podaci o postojećim i planiranim MHE (lokacija, snaga, investitor, riječni tok, status). Bazi podataka možete pristupiti putem ovog linka.
Također, Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), kroz projekat "Iskorištavanje prirodnih resursa u političke svrhe", istražuje i objavljuje informacije o konsekvencama netransparetne i neadekvatne politike koncesija u oblasti malih hidroelektrana u BiH. Cilj ovog projekta je da kroz seriju istraživačkih priča objasni put novca od koncesionih naknada, poticaja, garantovanih cijena i kvota otkupa, do konkretnih rezultata ovog sistema - šta građani BiH dobijaju koncesionim ugovorima, a šta nepovratno gube. Novinarske priče možete pročitati niže.
Ovaj Website koristi kolačiće i prikuplja informacije o posjetiocima. Klikom na dugme OK potvrđujete da se slažete s Uslovima korištenja i Izjavom o privatnosti.