The Open Society Foundations–Western Balkans (OSF-WB), mandated by the Government of Albania as the current holder of the Presidency of the Berlin Process, and in collaboration with the Hellenic Foundation for European & Foreign Policy (ELIAMEP) and with the Cooperation and Development Institute (CDI), is organizing this year’s Civil Society & Think Tank Forum 2023 (CSF 2023).
Više >>Sarajevo; 19.03.2023.
Sankcionisati sve odgovorne za nasilje nad aktivistima civilnog društva počinjenog u Banja Luci dana
18.03.2023.
Fond otvoreno društvo BiH najoštrije osuđuje nasilje organizovano protiv građana i aktivista civilnog društva u Banja Luci, istovremeno pozivajući sve institucije, posebno policijske, tužilačke i sudske vlasti u Republici Srpskoj, na hitnu reakciju, te procesuiranje i sankcionisanje svih odgovornih. Cijelo saopštenje dostupno ovdje.
Više >>Dokument analizira mjere koje se trebaju realizovati s ciljem suzbijanja energetskog siromaštva u BiH.
Energetsko siromaštvo je jedan od velikih i rastućih društvenih problema u BiH. Liberalizacijom energetskog tržišta došlo je do značajnog porasta cijena energenata, a što značajno otežava socijalnim kategorijama stanovništva pristup osnovnim energetskim uslugama potrebnim za normalne životne uslove (rasvjeta, grijanje, hlađenje, kuhanje i dr.).
Domaćinstva pogođena energetskim siromaštvom ne mogu sebi da priušte rekonstrukciju postojećih objekata uz mjere energetske efikasnosti, zamjenu dotrajalih energetski neefikasnih električnih uređaja, primorana su da koriste neadekvatne sisteme grijanja koji su veoma često štetni po zdravlje i okolinu.
Više >>Inicijativa "30 godina" pružila je perspektivu za tri decenije, 1991–2021, prisustva i rada Fondacije otvoreno društvo (OSF) na Balkanu. Ispitivala je kako su jedinstveni filantropski napori Georgea Sorosa, njegove ideje i filozofija otvorenog društva istrajali tokom burne novije istorije regiona i kako je taj rad i dalje pokretačka snaga, živa i aktivna.
Inicijativa "30 godina" sastoji se od dvije komplementarne komponente: virtuelnog obilaska sa sedam prezentacija/ diskusija o regionu, od kojih je svaka ponudila poseban pogled na 30 godina – Virtual Momentum – i knjige "30 godina".
Više >>![]() |
ROMSKI RESURSNI CENTRI Romski resursni centri u Tuzli, Kaknju i Gradiški bave se podrškom romskim udruženjima u svojim regijama, njihovim informisanjem i koordinacijom njihovog zajedničkog djelovanja. Kroz konsultacije sa FOD BiH i organizacijama članicama, centri svake godine pokrenu novi projekt s ciljem rješenja nekog problema koji tišti romsku populaciju. |
GRANTOVI ROMSKIM UDRUŽENJIMA Svake godine objavljujemo javni poziv romskim udruženjima da konkurišu sa svojim projektima i dobiju grant za njihovu realizaciju. Prednost imaju projekti s temom obrazovanja, zapošljavanja te zdravstvene i socijalne zaštite Roma. Konkurisati mogu pojedinačno ili u partnerstvu s drugim organizacijama, a rok implementacije projekata je tri do pet mjeseci. |
UDAR Romski portal Udar je trenutno jedini medij u Bosni i Hercegovini i regiji koji na dnevnoj bazi proizvodi sadržaj u vezi s romskom populacijom. Riječ „udar“ na romskom jeziku znači „vrata“ i on u informacijskom smislu zaista to i predstavlja – uključivanje romske manjine u svijet većine i obratno. Informiše nas i na romskom i na B, H, S jezicima. Osnivač ovog portala je organizacija Medijske inicijative. |
|
Ovaj Website koristi kolačiće i prikuplja informacije o posjetiocima. Klikom na dugme OK potvrđujete da se slažete s Uslovima korištenja i Izjavom o privatnosti.